Kierunek magnesowania wzdłuż wysokości (ostatni podawany w nazwie magnesu wymiar) oznacza, że prostopadła do wysokości powierzchnia magnesu stanowi biegun "N", a druga przeciwległa prostopadła do wysokości powierzchnia magnesu stanowi biegun "S".
Typ magnesu
neodymowy
Oznaczenie materiału magnetycznego
N38
Udźwig maksymalny
0,72
[kg]
Udźwig mierzono wykorzystując gładką blachę o optymalnej grubości przy prostopadłym działaniu siły odrywającej. Przy sile działającej na zsuwanie udźwig magnesu będzie mniejszy. Szczelina pomiędzy magnesem a blachą również spowoduje zmniejszenie udźwigu.
Indukcja magnetyczna w geometrycznym środku powierzchni bieguna magnetycznego
0,073
[T]
Max. temperatura pracy
≤ 80
[°C]
Maksymalna temperatura pracy magnesu, zależy od tego w jakim obwodzie magnetycznym zostanie umieszczony magnes. Dlatego polecamy samodzielne sprawdzenie magnesu w konkretnych warunkach. Temperatura Curie wynosi ~ 310°[C]. Współczynnik temperaturowy remanencji TK(Br): ≤ -0,12 %/°[C]. Współczynnik temperaturowy koercji TK(HcJ): ≤ -0,6 %/°[C].
Powłoka
Nikiel (NiCuNi)
Nie stosować w wodzie.
Spiekane magnesy neodymowe są kruche. Magnes neodymowy bez żadnej obudowy może pęknąć po zderzeniu z innym "silnym" magnesem.
Moment magnetyczny
150,48
[nWb]x[m]
Waga
1,13 [g]
Podane wartości są orientacyjne i mają służyć do porównywania użytkowych własności oferowanych w sklepie magnesów. Polecamy samodzielne sprawdzenie próbki magnesu w konkretnych warunkach pracy.
Własności magnetyczne materiału N38 w temperaturze 20ºC
Indukcja remanencji Br
~1,21 [T]
Koercja HcB
min. 876 [kA/m]
Koercja HcJ
min. 955 [kA/m]
Własności magnetyczne materiału nie są identyczne dla każdego magnesu. Wyniki pomiaru różnych próbek będą się różnić ze względu na występującą niejednorodność materiału oraz ze względu na faktyczne tolerancje pomiarowe urządzenia (dla pomiaru zgodnego z międzynarodową normą IEC 60404-5 tolerancja wyniku wynosi dla Br ±1%, dla HcB, HcJ ±2%. Magnes, który został poniklowany, przed pomiarem powinien zostać pozbawiony tej powłoki, ponieważ własności magnetyczne niklu wpłyną na wynik pomiaru, nieznacznie zaniżając uzyskane wartości parametrów).
Własności fizyczne
Gęstość
~7,5 [g/cm3]
Twardość Vickersa (HV)
~600 [kg/mm2]
Rezystywność
~144 [uOhm x cm]
Jeżeli potrzebujecie Państwo magnesy neodymowe według ściśle określonej specyfikacji parametrów, to uprzejmie prosimy o przesyłanie do nas zapytań ofertowych zawierających Państwa wymagania.
Magnes płaski 15x10x1
Magnes płaski 15x10x1 mm jest jednym z wielu płaskich magnesów, które oferujemy. Powierzchnia bieguna ma kształt prostokąta o bokach 1,5 cm na 1 cm, a grubość magnesu to tylko 1 mm. Jak na magnes neodymowy to jest on wyjątkowo płaski. Tak cienkie magnesy są popularne i znajdują wiele zastosowań. Trzeba mieć świadomość, że magnes, który ma małą grubość jest bardziej podatny na pękanie. Trudno jest się tego domyśleć kiedy patrzymy na ładny, błyszczący, niklowany magnes, bo sprawia on wrażenie jakby był odlany z jednego kawałka metalu. W rzeczywistości faktycznie wykorzystuje się stopy metali, ale tylko na początku procesu produkcji, ponieważ później powstaje z nich proszek, który jest prasowany i spiekany. Czyli ostateczny kształt magnesu, który widzimy to nie jest jednolita masa jakiegoś stopu, tylko detal zbudowany z proszku sprasowanego pod ogromnym ciśnieniem, a później spieczony w piecu, w bardzo wysokiej temperaturze. Proces spiekanie może kojarzyć się słusznie z produkowaniem wyrobów ceramicznych, jednak magnesy neodymowe nie są aż tak bardzo kruche jak typowe wyroby ceramiczne.
Magnesy płaskie oferujemy nie tylko w kształcie płytek, ale i okragłe, czyli walcowe.