Kierunek magnesowania wzdłuż wysokości (ostatni podawany w nazwie magnesu wymiar) oznacza, że prostopadła do wysokości powierzchnia magnesu stanowi biegun "N", a druga przeciwległa prostopadła do wysokości powierzchnia magnesu stanowi biegun "S".
Typ magnesu
neodymowy
Oznaczenie materiału magnetycznego
N42
Udźwig maksymalny
110
[kg]
Udźwig mierzono wykorzystując gładką blachę o grubości 10 [mm] przy prostopadłym działaniu siły odrywającej. Przy sile działającej na zsuwanie udźwig magnesu będzie 5-krotnie mniejszy. Szczelina pomiędzy magnesem a blachą spowoduje zmniejszenie udźwigu.
Indukcja magnetyczna w geometrycznym środku powierzchni bieguna magnetycznego
0,408
[T]
Max. temperatura pracy
≤ 80
[°C]
Dla magnesów płaskich lub znajdujących się w otwartym obwodzie magnetycznym temperatura pracy może być trochę niższa. Dla magnesów wysokich lub znajdujących się w zamkniętym obwodzie magnetycznym temperatura pracy jest równa maksymalnej temperaturze pracy dla danego materiału. Temperatura Curie wynosi ~ 310°[C]. Współczynnik temperaturowy remanencji TK(Br: około ~0,12 %/°[C]. Współczynnik temperaturowy koercji TK(HcJ): około -0,6 %/°[C].
Powłoka
Nikiel (NiCuNi)
Nie stosować w wodzie.
Spiekane magnesy neodymowe są kruche. Magnes neodymowy bez żadnej obudowy może pęknąć po zderzeniu z innym "silnym" magnesem.
Waga
468,75 [g]
Podane wartości są orientacyjne i mają służyć do porównywania użytkowych własności oferowanych w sklepie magnesów. Polecamy samodzielne sprawdzenie próbki magnesu w konkretnych warunkach pracy.
Własności magnetyczne materiału - N42
Indukcja remanencji Br
1,28 - 1,32 [T]
Koercja HcB
min. 923 [kA/m]
Koercja HcJ
min. 955 [kA/m]
Gęstość energii magnetycznej (BH)max
318 - 342 [kJ/m3]
Własności magnetyczne materiału wraz z kształtem, gabarytami, maksymalną temperaturą pracy i kierunkiem magnesowania mają wpływ na użytkowe własności magnetyczne magnesu.
Własności fizyczne
Gęstość
~7,5 [g/cm3]
Twardość Vickersa (HV)
~600 [kg/mm2]
Rezystywność
~144 [uOhm x cm]
Magnes neodymowy N42
Ten magnes neodymowy ma długość i szerokość wynoszącą tyle samo bo 50 mm. Grubość magnesu to 25 mm. Został on wykonany z materiału magnetycznego o nazwie N42. Materiał N42 ma wyższą indukcje remanencji od zwykłego N35 o nie więcej niż 9%. Nie jest to bardzo dużo, ale jest to istotna wartość, zwłaszcza wtedy kiedy nie chcemy zastosować bardzo dużego magnesu. Wiedząc, że ten z N42 jest trochę mocniejszy możemy zastosować trochę mniejszy magnes neodymowy, porównując indukcję remanencji tych materiałów magnetycznych. W porównaniu ze zwykłym magnesem ferrytowym oczywiście będzie to już ogromna różnica w wartości indukcji remanencji. Anizotropowy magnes ferrytowy posiada indukcję remanencji niższą o około 70%.
Udźwig tego magnesu wyniesie około 110 kg, przy wykorzystaniu blachy niskowęglowej o grubości minimum 8 mm, ponieważ wykorzystanie cieńszej blachy będzie skutkowało sytuacją, w której część pola magnetycznego magnesu nie będzie miało możliwości nasycić cienkiej, żelaznej blachy i w rezultacie zmierzony udźwig magnesu będzie mniejszy.