Kierunek magnesowania wzdłuż wysokości oznacza, że jedna kołowa powierzchnia magnesu stanowi biegun "N", a druga przeciwległa kołowa powierzchnia biegun "S".
Typ magnesu
neodymowy
Oznaczenie materiału magnetycznego
N38
Udźwig maksymalny
0,80
[kg]
Udźwig mierzono wykorzystując gładką blachę o grubości 10 [mm] przy prostopadłym działaniu siły odrywającej. Przy sile działającej na zsuwanie udźwig magnesu będzie 5-krotnie mniejszy. Szczelina pomiędzy magnesem a blachą spowoduje zmniejszenie udźwigu.
Indukcja magnetyczna w geometrycznym środku powierzchni bieguna magnetycznego
0,388
[T]
Max. temperatura pracy
≤ 80
[°C]
Dla magnesów płaskich lub znajdujących się w otwartym obwodzie magnetycznym temperatura pracy może być trochę niższa. Dla magnesów wysokich lub znajdujących się w zamkniętym obwodzie magnetycznym temperatura pracy jest równa maksymalnej temperaturze pracy dla danego materiału. Temperatura Curie wynosi ~ 310°[C]. Współczynnik temperaturowy remanencji TK(Br: około ~0,12 %/°[C]. Współczynnik temperaturowy koercji TK(HcJ): około -0,6 %/°[C].
Powłoka
Nikiel (NiCuNi)
Nie stosować w wodzie.
Spiekane magnesy neodymowe są kruche. Magnes neodymowy bez żadnej obudowy może pęknąć po zderzeniu z innym "silnym" magnesem.
Moment magnetyczny
114,57
[nWb]x[m]
Waga
0,74 [g]
Podane wartości są orientacyjne i mają służyć do porównywania użytkowych własności oferowanych w sklepie magnesów. Polecamy samodzielne sprawdzenie próbki magnesu w konkretnych warunkach pracy.
Własności magnetyczne materiału - N38
Indukcja remanencji Br
1,21 - 1,25 [T]
Koercja HcB
min. 899 [kA/m]
Koercja HcJ
min. 955 [kA/m]
Gęstość energii magnetycznej (BH)max
286 - 302 [kJ/m3]
Własności magnetyczne materiału wraz z kształtem, gabarytami, maksymalną temperaturą pracy i kierunkiem magnesowania mają wpływ na użytkowe własności magnetyczne magnesu.
Własności fizyczne
Gęstość
~7,5 [g/cm3]
Twardość Vickersa (HV)
~600 [kg/mm2]
Rezystywność
~144 [uOhm x cm]
Magnesik neodymowy 5x5
Magnesik neodymowy ma średnicę 5 mm i wysokość również 5 mm. Nazywamy go magnesikiem bo po prostu jest bardzo mały. Jego błyszcząca i niklowana powłoka jest bardzo estetyczna. Może on być wykorzystywany do produkcji różnego rodzaju magnesów pamiątkowych, reklamowych, czy po prostu stosowanych na tablicy magnetycznej oraz lodówce. Ale głównie jest przydatny do gadżetów reklamowych, do zamknięć pudełek, oraz do zabawek, oczywiście trwale zamocowany. Sam magnes nie powinien być dawany dzieciom do zabawy, m.in. dlatego, że jest zbyt mały.
Jego proporcje wymiarowe są bardzo korzystne, tzn. taka sama wysokość i jednocześnie średnica tego magnesika neodymowego powodują, że indukcja magnetyczna na jego powierzchni jest dosyć wysoka, dużo wyższa niż dla płaskiego magnesu. Jeżeli więc producent wyrobu, w którym ma być zastosowany magnes, ma miejsce na zaaplikowanie takiego detalu o grubości 5 mm, to będzie cieszył się odpowiednią siłą, potrzebną np. do przytrzymania jakiegoś zamknięcia, drzwiczek, itd. Magnesik neodymowy został wykonany z typowego materiału magnetycznego o oznaczeniu N38.