- Cechy
- z gwintem, duży, silny, okrągły
- Średnica zewnętrzna
- 50 [mm]
- Wysokość
- 20 [mm]
- Typ gwintu
- wewnętrzny, M8
- Typ magnesu
- neodymowy
- Udźwig maksymalny
- 160 [kg]
- z użyciem blachy ze stali niskowęglowej (jako zwory magnetycznej)
- o grubości minimum 10 mm
- o gładkiej powierzchni,
- przy zerowej szczelinie,
- przy prostopadłym działaniu siły,
- w temperaturze pokojowej.
-
- szczeliny pomiędzy magnesem (lub uchwytem magnetycznym) a blachą (zworą magnetyczną), ponieważ nawet bardzo mała szczelina np. 0,5 [mm] może spowodować spadek udźwigu (lub siły oderwania) np. o połowę
- kierunku działania siły odrywającej (największy udźwig uzyskujemy przy prostopadłym działaniu siły odrywającej, siła potrzebna do przesunięcia magnesu po powierzchni blachy jest zazwyczaj kilkukrotnie mniejsza)
- grubości blachy (blacha nie może być zbyt cienka, ponieważ część strumienia magnetycznego magnesu nie jest wykorzystana do zamknięcia obwodu magnetycznego i nie ma możliwości wniknąć w blachę, znajdując się bezproduktywnie w powietrzu)
- materiału, z którego jest wykonana blacha (zwora magnetyczna), ponieważ im większa zawartość węgla w stali tym mniejszy udźwig, a im większa zawartość żelaza tym większy udźwig. Najlepszym materiałem w takim przypadku, czyli najlepiej trzymającym się magnesu będzie stal posiadająca wysoką przenikalność magnetyczną i indukcję nasycenia.
- powierzchni blachy, bo im bardziej gładka i przeszlifowana tym lepsze przyleganie i w konsekwencji większe nasycanie polem magnetycznym
- temperatury pracy (im wyższa temperatura tym mniejszy udźwig, ponieważ wszystkie magnesy stałe posiadają ujemny współczynnik temperaturowy dla indukcji remanencji Br, czyli w wysokiej temperaturze magnesy są trochę "słabsze", a w minusowych temperaturach trochę "mocniejsze".
- Max. temperatura pracy
- ≤ 80 [°C]
- Powłoka
- Cynk (Zn)
- Waga
- 295,5 [g]
Podany udźwig magnesu jest udźwigiem maksymalnym zmierzonym w warunkach optymalnych, to znaczy:
Udźwig magnesu zależy w praktyce od (w kolejności od najważniejszych czynników do najmniej istotnych):
Okragły magnes w obudowie z gwintem M8, średnica 50 mm, wysokość 20 mm, neodymowy - uchwyt magnetyczny
Duży i silny magnes z gwintem M8 o średnicy 50 mm może być stosowany do tzw. poszukiwań w wodzie, ale trzeba mieć świadomość, że ten magnes neodymowy jest obudowany nie z każdej strony i jedna jego płaszczyzna jest potencjalnie narażona na uderzenia, a co za tym idzie na pęknięcia. Zasadniczo użytkowanie każdego magnesu neodymowego w wodzie, prędzej czy później skończy się tym, że magnes zardzewieje lub kiedyś może całkowicie się zniszczy, ponieważ typowe zabezpieczenia antykorozyjne, czyli albo cynk albo nikiel, są zbyt słabe. Mimo to na jakiś czas te typowe powłoki galwaniczne wystarczają. Jeżeli magnes nie jest stale zanurzony w wodzie, i nie jest to woda morska, to wiele osób wykorzystuje magnesy neodymowe z powodzeniem do "hobbystycznego poławiania" przez wiele lat.
Oczywiście nie jest to jedyne zastosowanie tego typu, dużych magnesów z gwintem a tylko najbardziej znane.
Do tego magnesu polecamy dobrać dostepne akcesoria, a są to cynkowana śruba M8 z uchem, śruba M8 z uchem wykonana z nierdzewnej stali kwasoodpornej lub też cynkowany haczyk prosty M8.
magnes w stalowej obudowie