Kierunek magnesowania wzdłuż wysokości (ostatni podawany w nazwie magnesu wymiar) oznacza, że prostopadła do wysokości powierzchnia magnesu stanowi biegun "N", a druga przeciwległa prostopadła do wysokości powierzchnia magnesu stanowi biegun "S".
Typ magnesu
neodymowy
Oznaczenie materiału magnetycznego
N38
Udźwig maksymalny
1,21
[kg]
Udźwig mierzono wykorzystując gładką blachę o optymalnej grubości przy prostopadłym działaniu siły odrywającej. Przy sile działającej na zsuwanie udźwig magnesu będzie mniejszy. Szczelina pomiędzy magnesem a blachą również spowoduje zmniejszenie udźwigu.
Indukcja magnetyczna w geometrycznym środku powierzchni bieguna magnetycznego
0,306
[T]
Max. temperatura pracy
≤ 80
[°C]
Maksymalna temperatura pracy magnesu, zależy od tego w jakim obwodzie magnetycznym zostanie umieszczony magnes. Dlatego polecamy samodzielne sprawdzenie magnesu w konkretnych warunkach. Temperatura Curie wynosi ~ 310°[C]. Współczynnik temperaturowy remanencji TK(Br): ≤ -0,12 %/°[C]. Współczynnik temperaturowy koercji TK(HcJ): ≤ -0,6 %/°[C].
Powłoka
Nikiel (NiCuNi)
Nie stosować w wodzie.
Spiekane magnesy neodymowe są kruche. Magnes neodymowy bez żadnej obudowy może pęknąć po zderzeniu z innym "silnym" magnesem.
Moment magnetyczny
166,668
[nWb]x[m]
Waga
1,1 [g]
Podane wartości są orientacyjne i mają służyć do porównywania użytkowych własności oferowanych w sklepie magnesów. Polecamy samodzielne sprawdzenie próbki magnesu w konkretnych warunkach pracy.
Własności magnetyczne materiału N38 w temperaturze 20ºC
Indukcja remanencji Br
~1,21 [T]
Koercja HcB
min. 876 [kA/m]
Koercja HcJ
min. 955 [kA/m]
Własności magnetyczne materiału nie są identyczne dla każdego magnesu. Wyniki pomiaru różnych próbek będą się różnić ze względu na występującą niejednorodność materiału oraz ze względu na faktyczne tolerancje pomiarowe urządzenia (dla pomiaru zgodnego z międzynarodową normą IEC 60404-5 tolerancja wyniku wynosi dla Br ±1%, dla HcB, HcJ ±2%. Magnes, który został poniklowany, przed pomiarem powinien zostać pozbawiony tej powłoki, ponieważ własności magnetyczne niklu wpłyną na wynik pomiaru, nieznacznie zaniżając uzyskane wartości parametrów).
Własności fizyczne
Gęstość
~7,5 [g/cm3]
Twardość Vickersa (HV)
~600 [kg/mm2]
Rezystywność
~144 [uOhm x cm]
Jeżeli potrzebujecie Państwo magnesy neodymowe według ściśle określonej specyfikacji parametrów, to uprzejmie prosimy o przesyłanie do nas zapytań ofertowych zawierających Państwa wymagania.
Magnes — długość 7 mm, szerokość 7 mm, wysokość 3 mm — neodymowy (N38)
Wymiary:
Długość i szerokość taka sama: 7 mm Grubość: 3 mm
Udźwig:
1,2 kg
Kształt magnesu:
To jest magnes płytkowy, ma kształt prostopadłościanu. Potocznie mówi się o takim kształcie magnesu, że jest on kwadratowy, prostokątny. Sformułowania takie jak kostka i sześcian odnoszą się tylko do brył, które mają sześć takich samych ścian (boków).
Cechy magnesu:
Jest to mały, silny i mocny magnes neodymowy. Ponieważ ma nie tylko wysoką indukcję remanencji ale i koercję, jest to magnes trwały (stały). Został namagnesowany wzdłuż wysokości. Magnes jest dwustronny czyli dwubiegunowy. W celu zabezpieczenia antykorozyjnego na jego powierzchni położono galwanicznie warstwę niklu, miedzi i znowu niklu. Tolerancje wymiarowe wynoszą: +0,1/-0,1 mm. Zaletą magnesu jest duża siła oderwania i przyciągania oraz wysoki udźwig, oczywiście jak na taką wielkość magnesu. Zwykłe, ceramiczne magnesy o takim samym rozmiarze są wielokrotnie słabsze.
Zastosowanie:
Magnesy służą do pozycjonowania, zamocowania, ściśnięcia lub dociśnięcia, czyli usprawnienia pracy, oraz organizacji stanowiska pracy. Magnes do metalu i magnes do magnesu przyciągają się z dokładnie taką samą siłą, ale tylko pod warunkiem, że blacha jest wystarczająco gruba, żeby nasycić ją całym polem magnetycznym z bieguna magnesu. Jeżeli ten warunek zostanie spełniony to magnesy neodymowe doskonale radza sobie w akcesoriach biurowych, wykorzystywane do reklamowych ramek magnetycznych lub w detektorach ruchu.