Co to jest magnes?
Magnes jest źródłem pola magnetycznego, czyli przestrzeni, w której zachodzą oddziaływania magnetyczne.
Rys. 1 Linie pola magnetycznego wokół magnesu stałego.
Źródło (https://m.blog.naver.com/edureno/220304835694?view=img_4)
1. Podział magnesów
1.1 Magnesy powstałe wskutek naturalnych procesów
Pierwszym magnesem, który odkrył człowiek, był magnetyt (rys.2). Jest to minerał składający się w większości (72,4%) z żelaza. Kryształy magnetytu są przyciągane przez magnesy, a jego zbite masy same działają jak magnes. Innym minerałem występującym również naturalnie jest pirotyn, który także ma silne właściwości magnetyczne. W przeciwieństwie do magnetytu w jego skład oprócz związków siarki wchodzą domieszki niklu i kobaltu.
Rys.2 Kryształ magnetytu.
Źródło (Magnetyt © Geza Farkas - stock.adobe.com)
Największym magnesem, z którym mamy na co dzień do czynienia, jest właśnie nasza planeta Ziemia (rys. 3). Co prawda indukcja magnetyczna na powierzchni Ziemi wynosi około 0,000065 T (tesli), czyli jest stosunkowo mała (około 10000 razy słabsza od standardowego magnesu neodymowego), ale wystarczająca, żebyśmy mogli korzystać z tych właściwości przy wyznaczaniu kierunku za pomocą kompasu.
Rys. 3 Rozkład linii pola magnetycznego wokół Ziemi.
Źródło (https://astronomy.com/news/2021/09/when-north-goes-south-is-earths-magnetic-field-flipping)
Ciekawym przykładem magnesów powstałych bez udziału człowieka są niedawno odkryte specyficzne gwiazdy neutronowe nazywane magnetarami (rys. 4). Powstają one w wyniku eksplozji gwiazd, przy spełnieniu odpowiednich warunków. Magnetar, gdy osiągnie odpowiedni rozmiar i będzie posiadał bardzo dużą prędkość obrotową, jest w stanie wytwarzać pole magnetyczne rzędu 107 – 1010 T.
Rys. 4 Symulacja powstania magnetara.
Źródło (ESA/ATG medialab)
1.2 Magnesy wytworzone przez człowieka
1.2.1 Magnesy stałe wykonane z materiału magnetycznie twardego
Rys. 5 Zmiana układu domen pod wpływem zewnętrznego pola magnetycznego.
Żródło: (httpswww.dlaucznia.pllekcjafizyka,magnetyzm-i-elektromagnetyzm,magnetyzm-i-materia- elektromagnesy)
Rodzaje magnesów stałych
- polimery (magnesy powstające w prosty sposób na wtryskarce z wykorzystaniem różnych tworzyw sztucznych z dodatkiem np. proszku ferrytowego)
- gumę (taśmy magnetyczne, folie magnetyczne, kiedy to proszek ferrytowy dodaje się np. do gumy powstałej z odzysku opon samochodowych), a następnie wulkanizuje
- kompozyty (tzw. wiązane magnesy neodymowe, które są z reguły magnesami izotropowymi, produkuje się stosując jako spoiwo różne żywice)
- nie zawierające żadnego spoiwa
-
spiekanych (neodymowe, ferrytowe, alnico)
-
odlewanych (alnico, oraz inne technologie nierozpowszechnione, ale istniejące w laboratoriach)
-
wtryskiwanych (tutaj wykorzystuje się nie tylko proszek ferrytowy, ale i związki neodymu lub samaro-kobaltu dodając je do tworzywa sztucznego)
-
kalandrowanych (kalandrowanie dotyczy głównie folii i taśm magnetycznych, zazwyczaj wykonywanych z dodatkiem proszku ferrytowego)
-
drukowanych (wykorzystanie drukarek 3D do drukowania kompozytów z materiałów magnetycznych i tworzyw sztucznych)
1.2.2 Magnesy stałe wytworzone z materiałów magnetycznie miękkich
1.2.3 Elektromagnesy
Elektromagnes to urządzenie, które wytwarza pole magnetyczne dzięki przepływającemu przez nie prądowi (rys.6).
Rys. 6 Schemat elektromagnesu. 1- rdzeń ferromagnetyczny; 2- cewka; 3 – zasilanie.
Źródło: materiały własne Enes
Elektromagnes najczęściej zbudowany jest z cewki, czyli zwojnicy (2) oraz rdzenia (1). Dla podtrzymania pola magnetycznego konieczny jest ciągły przepływ prądu- zasilanie (3). Z chwilą odcięcia jego dopływu pole magnetyczne zanika. Sterując natężeniem prądu elektrycznego, możemy zmieniać siłę pola magnetycznego. Siła elektromagnesu zależy od liczby zwojów na cewce, natężenia prądu elektrycznego, obecności lub braku rdzenia z materiału magnetycznego miękkiego. Urządzenia takie znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle elektrycznym, samochodowym w zamkach czy głośnikach, a nawet w przemyśle medycznym (rezonans magnetyczny). Elektromagnesy są używane w wielu sprzętach gospodarstwa domowego np. w żelazku, pralce czy lodówce.
1.3 Podział magnesów ze względu na rodzaj wytwarzanego pola magnetycznego
Autor: Enes