Kierunek magnesowania wzdłuż wysokości oznacza, że jedna kołowa powierzchnia magnesu stanowi biegun "N", a druga przeciwległa kołowa powierzchnia biegun "S".
Typ magnesu
neodymowy
Oznaczenie materiału magnetycznego
N35
Udźwig maksymalny
36,61
[kg]
Udźwig mierzono wykorzystując gładką blachę o grubości 10 [mm] przy prostopadłym działaniu siły odrywającej. Przy sile działającej na zsuwanie udźwig magnesu będzie 5-krotnie mniejszy. Szczelina pomiędzy magnesem a blachą spowoduje zmniejszenie udźwigu.
Indukcja magnetyczna w geometrycznym środku powierzchni bieguna magnetycznego
0,325
[T]
Max. temperatura pracy
≤ 80
[°C]
Dla magnesów płaskich lub znajdujących się w otwartym obwodzie magnetycznym temperatura pracy może być trochę niższa. Dla magnesów wysokich lub znajdujących się w zamkniętym obwodzie magnetycznym temperatura pracy jest równa maksymalnej temperaturze pracy dla danego materiału. Temperatura Curie wynosi ~ 310°[C]. Współczynnik temperaturowy remanencji TK(Br: około ~0,12 %/°[C]. Współczynnik temperaturowy koercji TK(HcJ): około -0,6 %/°[C].
Powłoka
Nikiel (NiCuNi)
Nie stosować w wodzie.
Spiekane magnesy neodymowe są kruche. Magnes neodymowy bez żadnej obudowy może pęknąć po zderzeniu z innym "silnym" magnesem.
Moment magnetyczny
27840,642
[nWb]x[m]
Waga
178,83 [g]
Podane wartości są orientacyjne i mają służyć do porównywania użytkowych własności oferowanych w sklepie magnesów. Polecamy samodzielne sprawdzenie próbki magnesu w konkretnych warunkach pracy.
Własności magnetyczne materiału - N35
Indukcja remanencji Br
1,17 - 1,21[T]
Koercja HcB
min. 867 [kA/m]
Koercja HcJ
min. 955 [kA/m]
Gęstość energii magnetycznej (BH)max
263 - 286 [kJ/m3]
Własności magnetyczne materiału wraz z kształtem, gabarytami, maksymalną temperaturą pracy i kierunkiem magnesowania mają wpływ na użytkowe własności magnetyczne magnesu.
Własności fizyczne
Gęstość
~7,5 [g/cm3]
Twardość Vickersa (HV)
~600 [kg/mm2]
Rezystywność
~144 [uOhm x cm]
Magnes neodymowy — średnica ⌀45 mm, wysokość 15 mm — materiał N35
Kształt:
Ten duży magnes neodymowy jest okrągły, walcowy, ma kształt walca lub inaczej mówiąc dysku, lub krążka.
Cechy magnesu:
Jest to silny i mocny magnes neodymowy, namagnesowany wzdłuż wysokości. Ma dwa bieguny czyli jest dwustronny. Zabezpieczono go antykorozyjnie poprzez niklowanie. Został wykonany z zachowaniem doskonałych tolerancji wymiarowych. Jak na swój rozmiar posiada wysoki udźwig i cechuje się dużą siłą oderwania i przyciągania. Jego udźwig maksymalny to około 36 kg. W związku z tym, że ma nie tylko wysoką indukcję ale i koercję, jest to magnes stały (trwały). Jego wykorzystanie umożliwia miniaturyzację wielu przedmiotów i urządzeń, co jest innowacyjne.
Maksymalna temperatura pracy wynosi nie więcej niż 80 stopni Celsjusza.
Zastosowanie:
Można powiedzieć, że magnes służy do przyciągania i odpychania. Można to ująć inaczej. Służy on do oddziaływania polem magnetycznym. Jeżeli działa na odległość, to będzie to np. współpraca z hallotronem lub kontaktronem. Ewentualnie z innym czujnikiem np. w systemach alarmowych. Magnesy te doskonale sprawdzają się w zastosowaniach hobbystycznych i majsterkowaniu. Nie muszą to być magnesy podkowiaste. Wręcz przeciwnie. W "DIY" oraz w warsztacie czy garażu z powodzeniem wykorzystuje się ich proste kształty. Magnesy służą wtedy do pozycjonowania, zamocowania, ściśnięcia lub dociśnięcia, usprawnienia pracy.