Chwytak (podnośnik) magnetyczny FX-R1200
  • Chwytak (podnośnik) magnetyczny FX-R1200
  • Chwytak (podnośnik) magnetyczny FX-R1200 - 002
  • Chwytak (podnośnik) magnetyczny FX-R1200 - 003
  • Chwytak (podnośnik) magnetyczny FX-R1200 - 004

Chwytak (podnośnik) magnetyczny FX-R1200

Chwytak (podnośnik) magnetyczny FX-R1200Chwytak (podnośnik) magnetyczny FX-R120012 600,00 zł

Zapytanie wysłane

  •     *Wymagane pola

Wczytywanie

Od Cena Netto Cena Brutto
1 szt. 12600.00 zł 15498.00 zł
Ilość
Dostępna ilość: 5 szt.

Zadaj pytanie o produkt
Parametry użytkowe
Długość
472 [mm]
Szerokość
248 [mm]
Wysokość
334 [mm]
Długość rączki
409 [mm]
Typ magnesu
neodymowy
Udźwig maksymalny
1200 [kg]
Minimalna grubość podnoszonego detalu
8 [mm]
Max. temperatura pracy
≤ 80 [°C]
Z "rozłączanym polem"
tak
Sposób obsługi
ręczny
Do trzymania detali
tak
Waga
127 [kg]

Maksymalny udźwig użytkowy (NOMINALNY): 1200[kg]

Udźwig maksymalny (obciążenie zrywające): >3600[kg] - współczynnik bezpieczeństwa dla prób statycznych wynosi 3,5 i jest zgodny z normą PN-EN 13155+A2:2009 "Dźwignice - Bezpieczeństwo - Zdejmowalne urządzenia chwytające"

NIE STOSOWAĆ CHWYTAKÓW DO ŁADUNKÓW CIĘŻSZYCH NIŻ UDŹWIG NOMINALNY !

Chwytaki magnetyczne (podnośniki) są to obwody magnetyczne wykonane z wykorzystaniem magnesów trwałych. Służą do podnoszenia i przenoszenia ciężkich elementów z żelaza i stali magnetycznych. Urządzenia te nie wymagają żadnego zewnętrznego ani wewnętrznego zasilania. Włączanie i rozłączanie pola magnetycznego następuje w wyniku przestawienia ręcznej dźwigni. Pole magnetyczne chwytaków jest wytwarzane przez spiekane magnesy neodymowe najnowszej generacji. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom i stosunkowo małej wadze są bardzo wygodne i łatwe w obsłudze. Znajdują zastosowanie w składach stali, fabrykach, magazynach, warsztatach, dokach i wszędzie tam, gdzie mogą być pomocne przy przenoszeniu blach, płyt, profili, prętów i innych dużych żelaznych elementów.

Do każdego chwytaka magnetycznego serii FX-R dołączamy: trzyletnią gwarancję, deklarację zgodności "CЄ", nasz protokół pomiaru udźwigu, polskojęzyczną instrukcję obsługi, skróconą/stanowiskową instrukcję obsługi.

Nasz przykładowy pomiar udźwigu (siły oderwania) można zobaczyć klikając poniższy link:

FILM Z POMIARU UDŹWIGU CHWYTAKA MAGNETYCZNEGO

Rzeczywisty udźwig każdego chwytaka zależy od następujących czynników:

  • grubości i kształtu podnoszonych elementów (dla każdego chwytaka (podnośnika) podana jest zależność udźwigu od grubości podnoszonych elementów).
Minimalna grubość elementu przy której można stosować chwytak

15 mm


Elementy zbyt cienkie mogą być przyciągane słabo ponieważ pole magnetyczne chwytaka nie jest w pełni wykorzystane. Bardzo cienką blachę nasyca już niewielka część pola magnetycznego, a pozostała część pola magnetycznego przenika poza blachę do otoczenia, nie wykorzystana. W takim przypadku obwód magnetyczny chwytaka nie jest optymalnie zamknięty. Ponadto cienkie elementy wyginają się i ich powierzchnia styku z chwytakiem staje się liniowa, przez co siła udźwigu gwałtownie się zmniejsza. Najlepszą wydajność udźwigu uzyskuje się dla odpowiednio grubych elementów, które prawidłowo zamykają obwód magnetyczny wykorzystując całe pole magnetyczne chwytaka.

W poniższej tabeli podano optymalną grubość stali (dla której wydajność udźwigu to 100%).

Grubość podnoszonego elementu, przy której udźwig chwytaka wynosi 100%

40 mm

Przed rozpoczęciem pracy należy uwzględnić zależność procentową udźwigu w funkcji grubości podnoszonej stali (krzywe wydajności udźwigu znajdują się w instrukcji).

Chwytak dostosowany jest do przenoszenia stalowych wałków i prętów o średnicy 120-560 mm.

Udźwig nominalny chwytaka FX-R1200 stosowanego do prętów i rur o grubości ścianki 40 mm. w zależności od grubości szczeliny pomiędzy chwytakiem a detalem.

Typ chwytaka

Średnica
wałka [mm]

Długość max.
wałka [mm]
Udźwig max.
chwytaka [kg]
FX-R1200 120-560 4500 1200


Rzeczywisty udźwig każdego chwytaka zależy także od:
  • wielkości szczeliny powietrznej między powierzchnią chwytaka a podnoszonym elementem (dla każdego chwytaka podana jest charakterystyka udźwigu w funkcji wielkości szczeliny powietrznej),

UDŹWIG NOMINALNY CHWYTAKA FX-R1200 [kg]

Grubość stali [mm] Szczelina niemagnetyczna Δ pomiędzy chwytakiem a podnoszonym elementem
Δ < 0,3 mm Δ = 0,3 – 0,6 mm Δ = 0,6 – 0,8 mm
40 1200 1000 900
25 1000 800 700
20 800 650 550
15 600 500 440

Udźwig jest uzależniony od szczeliny powietrznej pomiędzy nabiegunnikami (stopą) chwytaka a podnoszonym elementem. Jeśli chropowatość powierzchni ładunku Ra będzie mniejsza od 6,3 μm, to nie będzie szczeliny powietrznej przy powierzchni chwytaka i wydajność udźwigu nie spadnie. Taki przypadek ma miejsce dla bardzo czystej, płaskiej i wyszlifowanej powierzchni. Jeśli chropowatość powierzchni podnoszonych materiałów Ra będzie większa od 6,3 μm, to szczelina miedzy chwytakiem a podnoszonym elementem powinna być uwzględniona.
Dla zardzewiałych powierzchni po walcowaniu można przyjąć szczelinę w przedziale (0,1-0,3 mm), natomiast dla nierównych porowatych powierzchni szczelinę szacuje się w przedziale (0,3-0,5 mm).

Przed rozpoczęciem pracy należy odszukać zależność procentową udźwigu w funkcji szczeliny powietrznej (krzywe wydajności udźwigu znajdują się w instrukcji).

Rzeczywisty udźwig każdego chwytaka zależy także od:

  • gatunku podnoszonej stali (im większa zawartość żelaza, tym większy udźwig: współczynnik wydajności udźwigu dla stali niskowęglowych to 1,00 ; dla stali wysokowęglowych - 0,90; dla stali niskostopowych - 0,75; dla żeliwa 0,50),

Rozmaite materiały ferromagnetyczne w różny sposób oddziałują z magnesem (mają inne własności magnetyczne). Jedne przyciągane są silniej, a inne słabiej. Zależy to od struktury i składu chemicznego materiału. Dla przykładu czyste żelazo (Armco) przyciągane jest silniej niż stale węglowe, a stale węglowe silniej niż żeliwo.

Nazwa Udźwig nominalny [kg] Udźwig dopuszczalny dla danego materiału * [kg]
Stal (niskowęglowa) Stal (wysokowęglowa) Stal (niskostopowa) Żeliwo
FX-R1200 1200 1200 1080 900 600

*) będzie on udźwigiem dopuszczalnym dla elementu z danego materiału, jeśli nie obniżąją go inne czynniki (grubość, jakość powierzchni, kształt).

Rzeczywisty udźwig każdego chwytaka zależy także od:

  • temperatury otoczenia i temperatury podnoszonego elementu (nie może być wyższa niż 80o[C]). W chwytakach magnetycznych źródłem pola magnetycznego są spiekane magnesy neodymowe. Odnośnie magnesów neodymowych współczynnik temperaturowy dla indukcji remanencji Br wynosi około -0,12 %/o[C] a współczynnik temperaturowy koercji -0,6 %/o[C]. Ujemne współczynniki temperaturowe oznaczają, że w temperaturze wyższej od pokojowej magnesy neodymowe są trochę "słabsze".

Chwytaki magnetyczne nie są źródłem hałasu. Poziom ciśnienia akustycznego nie przekracza 70 [dB].

Do każdego chwytaka magnetycznego serii FX-R dołączamy:
-    trzyletnią gwarancję,
-    deklarację zgodności "CЄ",
-    protokół pomiaru udźwigu,
-    instrukcję obsługi,
-    skróconą/stanowiskową instrukcję obsługi.

Zapewniamy, oferujemy:
-    coroczne przeglądy, badania udźwigu chwytaka potwierdzone stosownym świadectwem,
-    serwis,
-    części zamienne,
-    doradztwo

CHMFXR1200
5 Przedmioty